De KNRB wil graag dat de roeiverenigingen nieuwe jeugdleden aantrekken, want het aantal jeugdleden neemt landelijk gezien erg af. Onvoldoende jeugd betekent dat er onvoldoende talent is om uit te komen tijdens wereldkampioenschappen en dergelijke. Op den duur betekent het ook dat het aantal roeiers in Nederland zal afnemen.

De KNRB heeft een speciale commissie in het leven geroepen, die met voorstellen en ideeën moet komen om het jeugdroeien in Nederland te bevorderen. Eén van de aanbevelingen is om wat afwisseling te bieden naast de roeitrainingen.

Ik ben in actie gekomen en heb contact gelegd met Nikki van Sprang, een wedstrijd roeier, en gevraagd of hij onze jeugdleden wil rondleiden op het OTC, Olympisch Training Centrum. Dat vond hij een leuk idee, maar je mag het OTC niet in vanwege de Corona crisis. Na de crisis gaan de jeugdleden een keer naar de Bosbaan. Tijdens de ARB-wedstrijden in het eerste wekend van juni zullen ze een rondleiding over het terrein van de Bosbaan krijgen en achtergrond informatie over de organisatie van wedstrijden.

Ik heb de RV Alphen benaderd of we niet een keer met hun jeugdleden kunnen roeien en dat werd met enthousiasme begroet. Er was een datum gepland, maar ze hebben begin september open dagen gehouden en ze moeten 50 belangstellenden les geven. Ons bezoek is even uitgesteld, want dat is een hele klus zo veel mensen opvangen.

Ik had nog een initiatief en heb een inloop-uur georganiseerd op 29 augustus. Daar was meer belangstelling voor dan ik had verwacht en we hebben nu drie nieuwe jeugdleden er bij. Tijdens deze inloop kregen alle kinderen pannenkoeken aangeboden, die gebakken waren door Emiel Croes, de vader van Julian en Isabelle, twee van onze jeugdleden. Tijdens mijn vakantie kreeg ik nog een appje van Abramo, 11 jaar oud en één van de nieuwe jeugdleden, of hij drie keer per week kon komen roeien, want hij vindt roeien zo leuk. Dat geeft mij veel energie.

Tijdens mijn vakantie hebben Silvia Bocxe, Maarten Peters en Rob van Veen mij vervangen. Nogmaals heel hartelijk dank.

Op zaterdag 19 september heeft Julian Croes zijn S2 proef met succes afgelegd. Op 17 oktober gaat Emanuel Rosdorff proberen om zijn S3 proef te halen en Isabelle Croes en Thomas Boelens gaan proberen hun S2 proef goed af te leggen.

Zaterdag 3 oktober komt Froukje Wegman, een roeister die in 2004 in de Nederlandse acht brons won op de Olympische Spelen van 2004. Froukje gaat een clinic geven aan een drietal van onze jeugdroeiers.

Ik wil zo lang mogelijk de jeugdleden laten roeien in skiffs, maar op een slecht moment is het water van de Amstel te koud. Stel dat iemand omslaat dan is hij of zij snel bevangen door kou. We gaan dan in breder materiaal varen. In december zet ik het roeien op een laag pitje, want dan zijn de jeugdleden te druk met proefwerken en het voorbereiden en vieren van kerstmis en oud-en-nieuw. Vanaf  januari/februari wil ik ze sturen leren, zodat ze hopelijk in maart hun stuurproef kunnen halen. Over sturen gesproken. Julian Croes krijgt een speciale stuurcursus op zondagochtend van onze heren wedstrijd roeiers om ze te sturen tijdens wedstrijden.

Ik had graag onze jeugdroeiers opgegeven voor jeugdwedstrijden, maar door de nieuwe maatregelen van de regering waardoor sportkantines sluiten, zullen veel wedstrijden niet georganiseerd kunnen worden. Ook onze eigen jeugd ergometerwedstrijden kunnen we zeer waarschijnlijk niet organiseren. Er wordt nog gedacht over tenten opzetten, maar daar zullen de autoriteiten waarschijnlijk ook niet blij mee zijn als we daarin wedstrijden organiseren.

Als er nog ideeën zijn of als iemand wil helpen met instructie aan jeugd of volwassenen dan hoor ik dat heel erg graag.

Lex van Emden